fbpx

OKOLÍ ZÁMKU

Zámecký hotel Clara Futura stojí v samém srdci Dolních Břežan. Obklopuje ho dvojice supermoderních laserových center, Keltský park, pivovar a infocentrum s muzeem. Pěší procházkou dojdete na proslulé keltské oppidum Závist. Dolní Břežany jsou krásným i funkčním spojením historie a současnosti. Ne náhodou jsou držiteli řady ocenění za architekturu.

ŠPIČKOVÁ LASEROVÁ CENTRA HILASE A ELI BEAMLINES

V centrální části Dolních Břežan, na území bývalého zemědělského brownfieldu, vznikla dvě špičková vědecká pracoviště. První z nich –  HiLASE – zahájilo provoz v roce 2014. Toto laserové centrum je zaměřené na vývoj nového typu laserů využitelných v průmyslu, v praktickém výzkumu i v lékařství. Druhé z nich – ELI Beamlines – bylo dokončeno v roce 2015. Jedná se o mezinárodní vědecký ústav s jedněmi z nejintezivnějších laserů na světě, jejichž účelem je průkopnický výzkum od biomedicíny po laboratorní astrofyziku.

Profesionální hotelový tým dokáže Vašim potřebám uzpůsobit uspořádání foyer, restaurace, dvou salonků, konferenčního sálu a venkovních prostor relaxačních zahrad. Z rušného centra Prahy jste u nás do půl hodiny. Do svých pražských domovů od nás pohodlně dojedete MHD nebo taxíkem.

KELTSKÝ PARK

Keltský park v letech 2009–2010 vznikl rekultivací nevzhledné skládky zeminy a rybníku s mokřady. Připomíná historickou etapu osídlení území pohanskými předky. Na dávnou historii odkazují kamenné a dřevěné prvky rozmístěné v parku.

Základní kompoziční motiv celého prostoru tvoří pravotočivá spirála, jeden ze symbolů keltské kultury. V jejím středu je umístěn objekt, znázorňující čtyři světové strany, čtyři roční období. Do tohoto centrálního místa vedou cesty s bránami, symbolicky oddělujícími vnější a vnitřní svět. Prostor je doplněn o další symboly keltské kultury. Trojcípé dubové lavice znázorňují cyklus života ve třech sférách (země, moře a nebe). Dubové sedací hranoly, stejně jako vysazené duby, symbolizují posvátnou úctu Keltů k tomuto stromu. Keltský kříž, vztyčený na kopci v ose s náměstím, odkazuje na základní prehistorický symbol spojení kříže a kruhu, spojení starého a nového, materiálního a spirituálního, spojení v harmonii. Keltský park je navržen s cílem upozornit na hierarchii hodnot, pomíjivost života, toleranci a pokoru. Park byl realizován podle architektonického návrhu Ateliéru zahradní a krajinářské architektury Zdeňka Sendlera a Václava Babky.

INFORMAČNÍ CENTRUM

Regionální informační centrum v Dolních Břežanech představuje místní mimořádně bohatou historii osídlení od pravěku po dnešek. K zásadním objevům vedl výzkum archeologů a jejich významné objevy na kopci Hradiště v oblasti Závisti a Šancí. Proto se expozice věnuje rovněž metodám archeologického výzkumu.

Výstava informačního centra zve na výlet místním časoprostorem. Na symbolické křižovatce dálkových cest žili a potkávali se lidé různých etnik a kultur. Vždy po sobě zanechali stopy, které jsou dnes archeologickými památkami. Měřítko a tepaná deska vedle recepce informačního centra symbolizují čas, ztvárnění je inspirováno pravěkými kalendáři i uložením kulturních vrstev v místní půdě. V odpoledních hodinách vykresluje slunce na podlaze a zdi místnosti obrazce klikatící se cesty od vltavských brodů.

KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST

Na strategickém místě na vrchu Hradiště, které se vypíná vysoko nad bývalým soutokem Vltavy a původním korytem Berounky, lidé sídlili s přestávkami posledních 2,5 tisíce let. Největší keltské oppidum (sídlo městského charakteru) Čech bylo v roce 1989 prohlášeno Národní kulturní památkou.

Výzkum lokality trval bez přestávky 27 let (1963–1990). Podle poznatků odborníků zde první hradiště vzniklo ve střední době bronzové, na místě se však dál bydlelo i v pozdní době halštatské až časně laténské (550–400 př. Kr.) Hradiště bylo patrně rovněž obýváno také v době římské a v raném středověku.

Samotné keltské oppidum bylo založeno kolem roku 180 př. Kr. a celková plocha opevněného území přesáhla 100 ha. Vnitřní zástavba keltského „městečka“ zahrnovala jak dvorcovou zástavbu, tak domy s pevnou konstrukcí, dílny a skladovací prostory. V mladším období vyrostlo opevnění na sousedním vrchu Šance a bylo přes Břežanské údolí propojeno s fortifikací na Hradišti. Toto opevnění bylo patrně upraveno a využito během třicetileté války. Celková délka všech obranných opevněných linií přesahuje 9 km.

Celý areál oppida byl opuštěn mezi lety 30 až 20 př. Kr.

Ideální pro poznání Hradiště je naučná stezka Oppidum Závist, která návštěvníky seznámí s předhradím, bránami, opevněním či akropolí.

Malé, ale důležité drobnosti:

PARKOVÁNÍ

Pro hotelové hosty je vyhrazeno přímo v areálu.

CELÝ HOTEL JE NEKUŘÁCKÝ

Jménem všech našich hostů upřímně děkujeme, že to respektujete.

ODJEZDY Z HOTELU

Prosíme, abyste v den odjezdu uvolnili hotelové pokoje do 11:00 hodin. Nové hotelové hosty obvykle očekáváme po 14:00 hodině. Všechny změny nebo nadstandardní požadavky je s hosty připravena řešit recepce.

CHCETE FOTOGRAFOVAT V AREÁLU ZÁMKU NEBO ZÁMECKÉHO PARKU?

Rádi Vám fotografování umožníme, ať se jedná o svatbu, která se nekoná přímo u nás, nebo propagační fotografie pro Vámi poskytované produkty či služby.

Informační povinnost EET
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Hotel Chateau Clara Futura*****

REZERVACE:

Hotel je momentálně uzavřen.

KONTAKTY:

office@clarafutura.cz

+420 722 973 959

ADRESA HOTELU:

5. května 1, 252 41 Dolní Břežany

Akceptujeme platební karty

JAK SE K NÁM DOSTANETE

Dolní Břežany jsou součástí Prahy – západ, pouze několik kilometrů z pražské Písnice, Šeberova nebo Chodova.

Od chodovského napojení pražské magistrály na dálnici D1 je obec vzdálena cca 10 minut jízdy, na Pražský okruh najedete za stejnou dobu. Z opačné strany lze směrem ze Zbraslavi projet malebným Břežanským údolím vedoucím pod keltským oppidem Závist. Všechny příjezdové komunikace jsou celoročně pečlivě udržované. 

Autobusová zastávka pražských příměstských linek 331, 333, 341 a 960 je přímo před zámkem. 
Linky spojují Dolní Břežany se stanicí metra Kačerov a zastávkou Nádraží Modřany

MAJITEL OBJEKTU

Arcibiskupství pražské
Hradčanské nám. 56/16,

118 00 Praha 1 – Hradčany
IČ: 00445100, DIČ: CZ 00445100

PROVOZOVATEL OBJEKTU

CF Property s.r.o.
Švédská 635/8
150 00 Praha – Smíchov
IČO: 09727477, DIČ: CZ0972744

Všechna práva vyhrazena © 2019 Clara Futura / info@clarafutura.cz

❤ WM