fbpx

Clara Futura - o nás

Vítejte na zámku 21. století,

na zámku, jehož historie se píše již od roku 1332, kdy zde stávala tvrz pana měšťana Menharta z Olbramovic.

Jedná se o čtyřkřídlý zámek, který je vystavěn v renesančním slohu kolem čtvercového dvora s hranolovou věží v západním průčelí. Stavba pochází z roku přibližně 1600. Při vstupu do zámku si můžete povšimnout nástropní štukové výzdoby z konce 17. století, ve zdi je pak vsazen náhrobník z doby kolem roku 1580. V období husitských válek se tvrz stává majetkem zbraslavského kláštera. Počátkem 18. století zámek kupuje pražský arcibiskup Ferdinand, hrabě Khünberg. Od té doby sloužil objekt jako ekonomicko-správní centrum dolnobřežanského panství, které bylo téměř 300 let ve vlastnictví pražského arcibiskupství a fungovalo jako hospodářské a finanční zázemí arcidiecéze. Poslední zásahy do stavby proběhly v roce 1901, kdy bylo upraveno vnitřní nádvoří a přistavěna lodžie.

Profesionální hotelový tým dokáže Vašim potřebám uzpůsobit uspořádání foyer, restaurace, dvou salonků, konferenčního sálu a venkovních prostor relaxačních zahrad. Z rušného centra Prahy jste u nás do půl hodiny. Do svých pražských domovů od nás pohodlně dojedete MHD nebo taxíkem.

Novorománská kaple svaté Máří Magdaleny byla přistavěna k zámku podle plánů architekta Karla Rösnera v letech 1885-1887. Kardinál ji sám dne 17. dubna 1887 vysvětil. Jde o pseudorománskou jednolodní stavbu obdélníkového půdorysu s křížovou žebrovou klenbou. Za plochou oltářní zdí je apsida se zákristií. Zvnějšku je kaple zdobena pilastry a obloučky. Vnitřní dřevěná empora má dvě patra – do prvního se vstupuje přímo z kaple po schodech, druhé patro bývalo přístupné ze zámeckých komnat.

Základní kompoziční motiv celého prostoru tvoří pravotočivá spirála, jeden ze symbolů keltské kultury. V jejím středu je umístěn objekt, znázorňující čtyři světové strany, čtyři roční období. Do tohoto centrálního místa vedou cesty s bránami, symbolicky oddělujícími vnější a vnitřní svět. Prostor je doplněn o další symboly keltské kultury. Trojcípé dubové lavice znázorňují cyklus života ve třech sférách (země, moře a nebe). Dubové sedací hranoly, stejně jako vysazené duby, symbolizují posvátnou úctu Keltů k tomuto stromu. Keltský kříž, vztyčený na kopci v ose s náměstím, odkazuje na základní prehistorický symbol spojení kříže a kruhu, spojení starého a nového, materiálního a spirituálního, spojení v harmonii. Keltský park je navržen s cílem upozornit na hierarchii hodnot, pomíjivost života, toleranci a pokoru. Park byl realizován podle architektonického návrhu Ateliéru zahradní a krajinářské architektury Zdeňka Sendlera a Václava Babky.

Od června 1919 sídlilo v zámku italské velvyslanectví. V padesátých letech byl celý areál používán jako školicí středisko Ministerstva zemědělství a následně obsazen Ministerstvem vnitra, což vedlo k devastaci nejen zámecké budovy a kaple, ale i okolních přilehlých pozemků.

Po revoluci se podařilo pražskému arcibiskupství tento nádherný zámecký komplex získat zpět. V letech 2003 a 2015 podepsala církev smlouvu s Dolními Břežany, na jejímž základě spolupracuje s obcí na jejím rozvoji. Na bývalých pozemcích spadajícím k zámku (bylo zde hospodářské zázemí) byla vystavěna vědecká výzkumná centra ELI Beamlines a HiLASE a mezi lety 2016 až 2018 proběhla nákladná rekonstrukce, která vyústila ve vybudování 4**** hotelu – Chateau Clara Futura, který je nabitý moderními technologiemi a velmi vkusně vybaven.

Při rekonstrukci bylo zbouráno torzo pomníku zakladatele hlavní tajné služby Sovětského svazu (KGB) Felixe Dzeržinského, který stál před hlavním vstupem do zámku. Zrekonstruovala se budova zámku včetně kaple, zámecký dvůr byl průhledně zastřešen, obnovila se severní část zámeckého parku a vznikl zde čtyřhvězdičkový hotel s kapacitou 40-ti pokojů, zámeckou restaurací a konferenčními prostorami, party stanem a vlastním parkovištěm. Přes den je kromě restaurace veřejně přístupná také obnovená část zámeckého parku. Jižní část zámeckého parku na svoji obnovu a zpřístupnění veřejnosti kvůli finanční náročnosti odhadované až na několik milionů korun teprve čeká.

Malé, ale důležité drobnosti:

PARKOVÁNÍ

Pro hotelové hosty je vyhrazeno přímo v areálu.

CELÝ HOTEL JE NEKUŘÁCKÝ

Jménem všech našich hostů upřímně děkujeme, že to respektujete.

ODJEZDY Z HOTELU

Prosíme, abyste v den odjezdu uvolnili hotelové pokoje do 11:00 hodin. Nové hotelové hosty obvykle očekáváme po 14:00 hodině. Všechny změny nebo nadstandardní požadavky je s hosty připravena řešit recepce.

CHCETE FOTOGRAFOVAT V AREÁLU ZÁMKU NEBO ZÁMECKÉHO PARKU?

Rádi Vám fotografování umožníme, ať se jedná o svatbu, která se nekoná přímo u nás, nebo propagační fotografie pro Vámi poskytované produkty či služby.

Informační povinnost EET
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Hotel Chateau Clara Futura*****

REZERVACE:

Hotel je momentálně uzavřen.

KONTAKTY:

office@clarafutura.cz

+420 722 973 959

ADRESA HOTELU:

5. května 1, 252 41 Dolní Břežany

Akceptujeme platební karty

JAK SE K NÁM DOSTANETE

Dolní Břežany jsou součástí Prahy – západ, pouze několik kilometrů z pražské Písnice, Šeberova nebo Chodova.

Od chodovského napojení pražské magistrály na dálnici D1 je obec vzdálena cca 10 minut jízdy, na Pražský okruh najedete za stejnou dobu. Z opačné strany lze směrem ze Zbraslavi projet malebným Břežanským údolím vedoucím pod keltským oppidem Závist. Všechny příjezdové komunikace jsou celoročně pečlivě udržované. 

Autobusová zastávka pražských příměstských linek 331, 333, 341 a 960 je přímo před zámkem. 
Linky spojují Dolní Břežany se stanicí metra Kačerov a zastávkou Nádraží Modřany

MAJITEL OBJEKTU

Arcibiskupství pražské
Hradčanské nám. 56/16,

118 00 Praha 1 – Hradčany
IČ: 00445100, DIČ: CZ 00445100

PROVOZOVATEL OBJEKTU

CF Property s.r.o.
Švédská 635/8
150 00 Praha – Smíchov
IČO: 09727477, DIČ: CZ0972744

Všechna práva vyhrazena © 2019 Clara Futura / info@clarafutura.cz

❤ WM